Mindentudás iskolája

-Tehetségnap a Bolyaiban-

Tiszteletre, becsületre méltó dolgozatok, majd több órás díjazás tette emlékezetessé a marosvásárhelyi Bolyai Farkas Elméleti Líceumban immár hatodszorra megszervezett Tehetségnapot. Szerdán délelőtt 11­:00 órai kezdettel, több száz diák vett részt az eseményen, az iskola dísztermében. A különböző hazai és nemzetközi vetélkedőkön kimagasló eredményeket elért diákokat az iskola vezetősége oklevéllel jutalmazta.

Műsorvezetői minőségben Pávai-Marossy Zsófia és Péntek Balázs tizenegyedikes diákok Mérő László matematikus szavait idézve nyitották meg az ünnepséget: „A tehetséges emberek egy részének nagyon speciális irányú a tehetsége. Ezek az emberek nem fognak kiemelkedő teljesítményt felmutatni, ha nem adatik meg nekik, hogy azt csinálják, amire a tehetségük kijelöli őket.” Ezt követte Mátéfi István igazgató úr beszéde, aki emlékeztette az egybeülteket, hogy a Bolyai Líceum Románia legjobb magyar nyelvű középiskolája, és azt is kiemelte, hogy a diákok tehetségeinek kibontakoztatásához segítségre van szükségük, a Bolyai egy kapaszkodót állít a diákok elé, segítséget nyújt számukra, hogy azt tegyék, amire meghívást kaptak.

A Tehetségnapnak fontos kulcsszava volt a kutatás, melyet Szász Ágota tanárnő a következő képpen fogalmazott meg: „A kutatásnak múltba visszatekintő hagyománya van az iskolánkban. Ez a folyamat egy nehéz és igen időigényes munka, mégis örömmel tölti el az embert a sikerélmény. A természeti tudományok soha véget nem érő kutatást igényelnek, remélem, hogy iskolánkban folytatódnak majd a különböző tudományok iránti érdeklődések a diákok körében.”

A dolgozatok tematikái és a kutatók:

1.Lángokba folytott költői szó:

Forró Bató Ákos előadása nagyszerűen mutatta be Moyses Márton életét, lázadó, tenni akaró, rendszerellenes magatartását és mártírhalálát.

2.A vírusok terjedése- valóság vagy tévhit?:

Pálosi Réka és György Tamás dolgozata, akik egy iskolai közösségen belül a vírusos légúti megbetegedések terjedését és kiváltó okát vizsgálták.

3.Maros megyei sportolók a román sajtó tükrében:

Ez a cím alatt készítette dolgozatát Cimbalmos Szabolcs, aki különböző sportágakban kitűnő eredményeket elérő versenyzőket mutatott be, többek közt Bölöni László labdarúgó játékost, Simon László birkózót, Dr. Pongrácz Antal vívót.

4.Iskolai szorongás:

Érdekes dolgozatot láthattunk Nagy András Leventétől, az iskolában jelentkező szorongásokról, az ezt kiváltó érzelmekről, tünetekről. Szorongástesztek és reflexvizsgálatok által végezte kutatásait, tanulmányozta a diákok nyugtalanságát, az erőteljes szívdobogás legmegnyilvánulóbb formáit, továbbá a diákokban feltörő érzelmeket.

5.A láthatatlan töltés:

Ferencz Dániel és Kilyén Dávid előadása egy kórszerű technológiai eszközről: a vezeték nélküli akkumulátor töltőről. Ügyesen bemutatták ennek hasznosságát, korszerűségét és pozitív-negatív hatásait.

6.Semmi vs dolgok:

Marton Orsolya dolgozatában kisregényeket hasonlított össze, vizsgálva a fogyasztói társadalom változásait, továbbá a generációs különbségeket.

7.A különböző almafajták almasav tartalmának meghatározása:

Kis Csenge előadása, aki elmondása szerint tíz különböző almafajtát hasonlított össze dolgozatához, különböző módszerekkel, eszközökkel sikerült megmérnie, tanulmányoznia az almatípusok savtartalmát és ennek hatásait.

8.Erdélyi társaság:

Porkoláb Zsófia és Christian Róbert dolgozata az Erdélyi társaság című folyóirat történetéről, tartalmáról szólt.

Mátéfi István igazgató úr az előadások végén megköszönte az iskola lelkes diákjainak a tevékenységeit, kutatásait, kifejezte gratulációját, és nem utolsó sorban megköszönte a tanároknak a segítségét, akik kiálltak a diákok mellett, segítették őket, felkészítették őket kellőképpen, hogy céljaikat elérjék.

A nap második felében a megyei, országos, illetve nemzetközi tantárgyversenyeken és sportversenyeken oklevéllel vagy dicsérettel jutalmazott közel 250 diák díjazására került sor. Mátéfi István iskolaigazgató és Hajdú Zoltán aligazgató nyújtották át a kitüntetéseket, ebből nagyon sokat a különféle megmérettetéseken elért első helyezésért. Az iskola többi diákja tisztelettel gratulált diáktársaik eredményeihez, továbbá felkészítő tanáraik munkájához.

Fleischer Balázs X.C

Kozma Béla
Kozma Béla
Kozma Béla
Kozma Béla
Kozma Béla
Kozma Béla
Kozma Béla
Kozma Béla
Kozma Béla
Kozma Béla
Kozma Béla
Kozma Béla
Kozma Béla
Kozma Béla
Kozma Béla
Kozma Béla
Kozma Béla
Kozma Béla
Kozma Béla
Kozma Béla
Kozma Béla
Kozma Béla
Kozma Béla
Kozma Béla
Kozma Béla
Kozma Béla
Kozma Béla
Kozma Béla
Kozma Béla
Kozma Béla
Kozma Béla
Kozma Béla
Kozma Béla
Kozma Béla
Kozma Béla
Kozma Béla
Kozma Béla
Kozma Béla
Kozma Béla
Kozma Béla
Kozma Béla
Kozma Béla
Kozma Béla
Kozma Béla
Kozma Béla
Kozma Béla
Kozma Béla
Kozma Béla
Kozma Béla
Kozma Béla
Kozma Béla
Kozma Béla
Kozma Béla
Kozma Béla
Kozma Béla
Kozma Béla
Kozma Béla
Kozma Béla
Kozma Béla
Kozma Béla
Kozma Béla

Eseménynaptár

2023. november
H K Sz Cs P Sz V
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30

Oldalaink

Erasmus+

YouTube

Cambridge Assessment English

Nemzeti Tudósképző Akadémia

BolyaiArt

bolyaisok

vilagtalalkozo

appendix

bolyaischola

fizika

appendixappendix