Ha a bölcs a Holdra mutat, a félkegyelmű csak az ujjat látja. Nézzetek tovább.”
Ezekkel a szavakkal köszöntötte az Erdély minden szegletéből érkező versenyző diákokat a megmérettetés előtt dr. Dávid László rektorprofesszor.
A verseny elnöke emellett azt is hangsúlyozta, hogy minden generáció azt hiszi, az ő feladata megváltani a világot, de az is fontos, hogy az emberek megőrizzék az értékeit. Annak ellenére, hogy összemérik tudásukat a tanulók, vannak a versenyzésnél jelentősebb dolgok is, mint például az, hogy szellemi társakat, barátokat találjunk, jól érezzük magunkat és továbbadjuk tapasztalatainkat. Ezután a tanárokhoz szólt, és Noam Chomsky szavait idézve arra hívta fel a figyelmet, hogy tanítani a legszebb dolog, és ahhoz, hogy „felemeljük a világot, fel kell emelnünk az oktatását.”
A professzor úr után a verseny fő szervezője, Mátéfi István igazgató úr, arra biztatta a diákokat, hogy ismerjék meg a tudományok titkait és szépségeit, valamint vigyék tovább a Bolyai szellemét. Végezetül pedig a tanfelügyelő-helyettes, Illyés Ildikó, mondta el beszédét, aki szintén e kutató és kitartó szellemiség megőrzését tanácsolta a tanulóknak.
A megnyitó után néhány szervező véleményére is kíváncsiak voltunk, ezért először dr. Szakács Juliannát, a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem Biofizika Tanszékének egyetemi adjunktusát kérdeztük arról, hogyan éli meg zsűritagként ezt a vetélkedőt. Elmondása szerint ez egy nagy és fontos megmérettetés mind a diákok, mind a tanárok számára; különösen örül, hogy ismét részese lehet a Bolyai Farkas Fizika Tantárgyversenynek, és reméli, hogy az elkövetkezendő években egyre több diák fog jelentkezni a verseny hagyományának megőrzése érdekében.
Ugyanakkor, a Fabinyi Rudolf Kémia Tantárgyverseny alelnökét, Patek Enikő Erzsébet bolyais kémiatanárt is a szervezői élményeiről kérdeztük, és megtudtuk, hogy ez a vetélkedő lehetőség arra, hogy a romániai magyar középiskolások objektíven és a tanrendszer kritériumainak megfelelően mérjék fel tudásukat, valamint azt is, hogy a már 12. alkalommal megrendezett Bolyai Farkas Multidiszciplináris Tantárgyversenyen résztvevő diákok főképpen logikájukra és algoritmikus gondolkodásukra kell, hogy támaszkodjanak. A tanárnő hangsúlyozta, hogy bár sokan kudarcként élik meg, ha nem végeznek az első helyeken, a verseny arról is szól, hogy szembenézzünk a kudarcokkal, és diagnosztizáljuk önmagunkat a hibák elkerülése végett.
A megnyitó emlékeit felidézve mi is kívánjuk, hogy a résztvevők eredményes és kellemes hétvégében részesüljenek, valamint számos élménnyel és tapasztalattal gazdagodjanak!
Jánosi Mária és Portik Kriszta