Despre al XVI-lea BIT

În anul şcolar 2016-2017 Şcoala Gimnazială ELTE Bolyai János din Szombathely (Ungaria) a fost gazda celui de al XVI-lea BIT. Întâlnirea a avut loc între 6-8 aprilie în Szombathely, tema fiind ÎNTÂLNIRI. În perioada aceasta s-a desfăşurat şi Conferinţa Culturală al Școlilor Profesionale din Ungaria.

Şcoala noastră a fost reprezentată prin elevii Boga Balázs, Horváth-Kovács Mátyás, László Otília, Papp Zsófia, Székely Orsolya şi prin directorul şcolii domnul Mátéfi István, profesorii Balázs Katalin, Jakab Barna, Jakab Irma Tünde, şi dr. Borsos Szabolcs.

BIT-ul din Szombathely a avut un program bogat. În afară de competiţii şi programul de gală au avut loc vizita oraşului, excursii şi organizarea unei expoziţii de artă din lucrările elevilor şi profesorilor şcolilor participante.

Din lucrările de artă a şcolii noastre menţionăm fotografia lui Miklós Mátyás-Levente, intitulat ,,Faţă în faţă,, şi lucrarea lui Csorvási Tímea: ,,Întâlnire ce-ţi schimbă destinul,,.

În organizarea BIT-ului are loc şi un concurs de matematică desfăşurat online  în perioada februarie-martie. În această competiţie echipa noastră a ocupat locul III, iar în competiţia generală incluzând matematica, arta plastică, cunoaşterea localităţii şi secvenţa prezentată la gală, echipa noastră a obţinut din nou locul I, obţinând Cupa Bolyai a doua oară.

În paralel cu acest eveniment a avut loc şi Conferinţa de Artă şi Cultură a Școlilor Profesionale. Doamna profesoară Balázs Katalin a ţinut prelegerea cu titlul,, Întâlnirea artei cu tehnica,, şi domnul profesor dr. Borsos Szabolcs,, Modele de logică în Liceul Bolyai Farkas,,.

În prima zi directorul şcolii Bolyai din Szombathely, domnul Károly Frigyes l-a invitat pe psihologul renumit Vekerdy Tamas,.

Excursia din Kőszeg a fost memorabilă, atmosfera oraşului şi spectacolul corului Liceului Eger , care a fost ţinut în biserica catolică din oraş.

Întâlnirea a fost foarte plăcută, am venit acasă cu noi prieteni, şi experienţe despre faptul   că e bine să fim împreună şi să învăţăm unii de la alţii.

Calendar

2024. iulie
L Ma Mi J V S D
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

Paginile noastre

Erasmus+

Cambridge Assessment English

bolyaisok

vilagtalalkozo

appendix

bolyaischola

fizika

appendixappendix