Ziua talentelor în Liceul „Bolyai”

Pe parcursul istoriei s-au născut multe percepții despre talent. După gândirea matematicianului maghiar Zoltán Merő, „Unei părți a oamenilor talentați le este foarte specială talentul. Acești oameni nu vor atinge realizări remarcabile dacă nu le este dat să facă ceea ce sunt meniți să facă.”

Pentru promovarea  talentelor este nevoie de atenție și oportunitate. Școala noastră a pus mereu accent pe încurajarea elevilor talentați. Datorită rezultatelor, prestigiului și efortului depus, Liceul Teoretic „Bolyai Farkas” funcționează  și  ca un punct de talente de cinci ani.

Ziua  Talentelor este organizată pentru a cincea oară în școala noastră. Pe lângă deja tradiționala „Școala a Atotștiinței” și premierea elevilor talentați,  anul acesta se organizează o prezentare de carte și spectacol artistic.

Pozele albumului „Piatra rămâne / Casteluri central-Ardelene” a lui  András Ferencz îl invită pe cititor la o călătorie în timp, pe parcursul căreia își poate aminti despre trecut, poate cunoaște prezentul și  poate medita asupra  viitorului.

Doamna profesor Ágota Judit Szász 

Calendar

2021. octombrie
L Ma Mi J V S D
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Paginile noastre

Erasmus+

Cambridge Assessment English

bolyaisok

vilagtalalkozo

appendix

bolyaischola

fizika

appendixappendix